
Nutella on kuopuksen suosikkiherkku ja sitä meillä kuluisi niin paljon, kun antaisi myöden syödä. Jatkuvan vääntämisen lopettamiseksi halusin kokeilla tehdä itse hasselpähkinöistä ja kaakaosta sokeritonta levitettä, jota voisi huoletta syödä melkein joka päivä. Viikonlopun kunniaksi sipaisin itsekin reilun kerroksen ketonutellaa paahdetun ketopullan päälle ja kylläpä aamiainen kahvin kera maistui :). Sen verran tuhti aamiainen oli, että lounaan yli jaksoi helposti. Ketopullan ohje on tulossa blogiin lähiaikoina.
Ketonutella eli vähähiilihydraattinen hasselpähkinä-kaakaolevite
( n. 3 dl (200 g) valmista tahnaa)
150 g hasselpähkinöitä
¼ tl suolaa
(nestemäistä steviaa tai karppisokeria maun mukaan)
2 rkl kaakaojauhetta
½ tl vaniljajauhetta
2 – 3 rkl hasselpähkinäöljyä
(tai muuta pähkinäöljyä / sulatettua kaakaovoita)
- Paahda pähkinät kevyesti kuivalla pannulla.
- Mittaa kaikki ainekset öljyä lukuun ottamatta blenderin kannuun tai pienen monitoimikoneen kulhoon. (Normaalikokoinen monitoimikoneen kulho on hiukan liian iso tälle määrälle, eikä.)
- Käytä konetta pulssitoiminnolla ja lisää öljyä hiljalleen kannuun aina, kun tahna tarvitsee notkistusta. Soseuta niin pitkään, että tahnan rakenne on mieleisesi.
Makrot / resepti ( / 20 g tarjoiluannos):
HH 30 g (3 g), Prot 25 g (2,5 g), Rasva 125 g (12,5 g)